O tkáňových solích

Jedná se o 12 základních minerálů obsažených v lidském organismu – v jeho tkáních a buňkách. Říká se jim též Schüsslerovy či biochemické soli, podle Dr. Wilhelma Schüsslera, který je v 19. století poprvé popsal.

Tyto soli bychom měli získávat přirozenou cestou z potravy, ale vzhledem ke kvalitě potravin, jaké jíme, a také díky životnímu stylu a  stresu, jemuž je mnoho lidí vystaveno, trpí většina z nás deficitem některé nebo i několika z nich.

Jakmile tyto látky nejsou v těle v rovnováze, dostaví se zdravotní potíže, které se specificky projevují ve tváři. Proto se dělá tzv. tvářová diagnostika.

Pro lepší vstřebatelnost jsou tyto minerály dány do sloučenin (sodíku, draslíku, železa, vápníku, síry, fosforu, chlóru a křemíku) a zpracovány triturací na velice nízké potence D3 nebo D6.

Tkáňové soli lze s úspěchem kombinovat s homeopatickou i alopatickou léčbou.

Lze je používat akutně – léčebně při infekcích a zánětech i preventivně pro posílení obranyschopnosti organismu či dodání vitality.

RYCHLÝ PŘEHLED TKÁŇOVÝCH SOLÍ

KALI PHOS

Doplňuje životní energii, podporuje činnost nervové soustavy. Velmi účinná při vyčerpání a únavě, podporuje paměť a koncentraci. Vhodná při nervozitě, depresi, nespavosti. Tonikum při vyčerpání (např. těžký porod, horečka, sepse). Říká se jí také “rychlá energie pro mozek”.

NAT SULPH

Pomáhá při detoxikaci jater, lymfatického systému a střev. Zbavuje tělo nadbytečné vody (otok celého těla), detoxikuje. Používá se u autoimunitních onemocnění (astma, alergie, Crohnova choroba aj.), svědivých i šupinaté ekzémů, celulitidy, onemocnění jater, solární alergie…

KALI MUR

Posiluje sliznice, pomáhá při zánětech dýchacích cest (opakované otitidy, angíny, otoky lymfatických cest), ulehčuje vykašlávání (bílý hlen). Pomáhá při poruchách srážlivosti krve. Reguluje tvorbu elastinu, kolagenu a fibrinu – srůsty, jizvy, popáleniny…Výrůstky nad úrovní kůže.

CALC FLUOR

Ovlivňuje elasticitu a pružnost všech tkání (šlachy, klouby, kůže, cévní stěna), mozoly a drsná kůže, jemné vrásky, kostní výrůstky a padlá nožní klenba, artróza. Důležitý minerál pro pevnost zubní skloviny, okostice. Vhodná pro sportovce (šlachy, vazy) a těhotné jako prevence strií a zvýšení pružnosti dělohy.

MAG PHOS

Skvělá na relaxaci svalů, nervů, pomáhá při nervovém vypětí, neuróze. Pomáhá při křečích hladké svaloviny a kolikách (úleva teplem). Srdeční tonikum.

KALI SULPH

Chronické záněty kůže, olupování kůže, tvorba šupin. Důležitá sůl pro vnitrobuněčnou detoxikaci a vnitřní dýchání buněk. Pomáhá při chronických zánětech s tvorbou zelenožlutého hlenu či výtoku, ať se jedná o kašel, nebo hnisající ránu. Podporuje činnost jater a slinivky.

NAT PHOS

Reguluje hladinu pH v organismu, pomáhá při překyselení organismu z důvodů nevhodné stravy či stresu. Používáme ji při pálení žáhy, zvýšené plynatosti, mykózách. Detoxikace lymfy. Odkyselení u onkologických pacientů. Mastná aknózní pleť.

CALC SULPH

Podporuje integritu kůže a sliznic, napomáhá při dlouhodobém hnisání, špatně se hojících ranách. Biochemický čistič celého těla. Pomáhá při hnisavé nehojící se akné.

SILICEA

Vyhlazuje hluboké vrásky. Je součástí pojivových tkání, kostí, kůže, vlasů, nehtů, kloubních chrupavek a plotýnek. Dodává tkáním pevnost a pružnost. Napomáhá vypuzení cizích těles z organismu a zarůstání nehtů. Není bohužel vhodná pro osoby s implantáty.

CALC PHOS

Napomáhá regenerovat organismus při rekonvalescenci. Důležitá sůl pro pevné kosti a zdravé zuby (řeší jejich výplň). Ulevuje při bolestech kloubů, které reagují na změnu počasí. Osteoporóza, zlomeniny, růstové bolesti. Bolesti hlavy z duševní námahy, svalové napětí, křeče kosterního svalstva. Svalové křeče z důvodu přílišné námahy.

NAT MUR

Podporuje správný pohyb vody v organismu a hydratuje buňky. Řeší vysoký krevní tlak, vodnatou rýmu, suché sliznice, vodnaté zvracení, průjem, pálení žáhy, otoky, záněty dutin. Pomáhá při laryngitidě. Psychicky se její deficit projevuje plačtivostí, smutkem, pocitem chladu.

FERR PHOS

Zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá při zánětlivých stavech, teplotách a krvácení. Je účinná při anemii z nedostatku železa, při únavovém syndromu, nízkém tlaku krve, těhotenských nevolnostech…